Asi všichni víme, že situace v bydlení dnes není zrovna růžová. Důvodů je hned několik, avšak jedním z těch nejdůležitějších je fakt, že se staví především luxusnější rodinné domy, spíše než levnější bytové domy. Je totiž pravdou, že na rodinných domech developeři jednak více vydělají, a za druhé je i současným trendem bydlení v rodinném domě. Asi všichni však budeme souhlasit, že se jedná o poměrně nepraktické využití místa.
Ovšem nejsme první generací, která řeší tento problém. Na něj narazili již v minulosti, po druhé světové válce, když přišla populační exploze a také bylo nutné najednou ubytovat mnohem více lidí. Tehdy byly řešením paneláky – ne že by je lidé preferovali, spíše do nich byli v podstatě nuceně vystěhováni. Nelze však namítat, že to bylo poměrně efektivní řešení, co se týče prostoru.
Jejich správou byla tehdy pověřena jednotlivá bytová družstva, jako například bytové družstvo Brno https://www.homepartner.cz/bytova-druzstva-brno-a-okoli/. Ta však byty v podstatě pouze pronajímala, neboť byly, jako mnoho věcí tehdy, státní. Nájemníci se pak stali členy družstva a měli tak hlasovací právo při rozhodování o jednotlivých záležitostech, jako byly například opravy a údržba společných prostor.
Avšak ačkoliv toto řešení vyhovovalo v době, kdy bylo vše řízeno státem, dnes je situace jiná. Lidé chtějí bydlet v domě či bytě, který mají v osobním vlastnictví. Jen málokomu se chce i do běžného nájmu, natož do družstevního. To nás pak přivádí k otázce, proč družstva vlastně stále ještě existují, byť ve velmi malém množství.
Důvodem je, že to tak zkrátka některým lidem, především pak těm ze starší generace, vyhovuje. Jsou na tento typ bydlení zvyklí a již hůře snáší změnu. Je tak pro ně lepší zůstat v družstevním bytě, jak jsou zvyklí. Avšak jak tato starší generace pomalu, ale jistě vymírá, na její místo nastupují mladí, kteří mají úplně jiné hodnoty. A spolu s nimi pomalu mizí i bytová družstva.