Jak si ulevit při práci u počítače


Dlouhá práce na počítači nás může nesmírně vyčerpávat. Co ale dělat, abychom netrpěli kvůli dlouhodobé práci na počítači různými zdravotními problémy? Protože ty mohou přijít. Od bolesti zad, kloubů až po bolest očí, nebo zhoršený zrak. Jak se těmto problémům můžete vyhnout?

žena u pc

Důležité je dbát na prevenci při práci s počítačem. Například si dělat pravidelné přestávky. Pokud u počítače sedíte osm hodin denně, rozhodně to není pro vás nic zdravého. Jestli u něj sedíte tak dlouho a nehýbete se, bude vás za chvíli bolet celé tělo a nejvíce vaše záda. Proto musíte trochu začít s pohybem i během toho, co sedíte u počítače. Dělejte si pravidelné přestávky a jděte se třeba projít, udělejte si pár cviků, nebo se alespoň postavte a projděte po místnosti. Takové pauzy si dělejte každou hodinu, co budete sedět u počítače.

Dále musíte chránit svůj zrak. Modré světlo, které neustále svítí z obrazovky, není pro váš zrak vůbec nic dobrého. Chraňte ho a buďte od počítače v patřičné vzdálenosti, alespoň 60 centimetrů a snažte se tuto vzdálenost dodržovat. Pokud máte pocit, že špatně vidíte, na monitoru máte možnost zvětšení písma a podobně. K eliminaci modrého světla si můžete pořídit ty nejlepší brýle proti modrému světlu.

počítač

Dále existují různé ergonomické pomůcky, které k počítači náleží. Jedná se třeba o speciální klávesnici nebo podložku pod myš, které uleví vašim svalům, které u počítače namáháte. Ano, i když se to nezdá, prací u počítači namáháte nejrůznější svaly a pokud je budete dlouhodobě jednostranně zatěžovat, může to vést k nejrůznějším problémům, jako je namožení svalů, karpální tunely a podobně.

Nezapomínejte tedy při práci u počítače na pravidelný pohyb, odpočinek a také na ochranu vašeho zraku. Zrak máte přece jenom pouze jeden. Zůstaňte tedy zdraví, v pořádku a plní energie i přes náročnou práci.