Bitcoiny

Bitcoin je digitální měna, která vznikla roku 2009 a založil ji Satoshi Nakamoto. Jeho hlavní výhodu je, že nikdo nemůže měnu nijak ovlivnit, tedy ani autor či vláda. Dále nesmí být měna padělána a ani to není prakticky možné, transakční síť všech počítačů zajišťuje, že každý může utratit jen ty bitcoiny, které vlastní a nesmí je utratit dvakrát. Dále také nelze zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Veškerá komunikace a činnost funguje přes síť P2P

Jak bitcoiny získat?
Pokud byste chtěli bitcoiny také vlastnit, potřebujete k tomu peněženku, díky které můžete bitcoiny přijímat i odesílat. Tuto peněženku si musíte nainstalovat do vašeho počítače. Bitcoiny lze těžit, buď přes vlastní hardware nebo prostřednictvím internetových stránek k tomu určených, těmto lidem se říká těžaři. Běžní uživatelé si pak bitcoiny mezi sebou posílají nebo s nimi platí. Virtuální měnu lze získat i zdarma, na některých webových stránkách splníte určité úkoly a máte je zdarma.

Jak a kde s bitcoiny obchodovat?
Poté, co jste získali vlastní bitcoiny, můžete s nimi obchodovat. Burz pro směnu bitcoinů vzniká stále více a je dobré si vybírat. Zzákladním ukazatelem mohou být reference od jiných uživatelů, doba, kdy byla burza založena či objem bitcoinů, se kterými se zde obchoduje. Za bitcoiny lze také nakupovat běžné zboží, i v České republice už je několik míst, kde můžete platit bitcoiny. Pokud chcete s bitcoiny platit, musíte k požadovanému počtu mincí přidat i bitcionovou adresu příjemce, platbu lze poslat zdarma.

Další virtuální měny
Poté, co bitcoin sklidil velký úspěch, začaly se vytvářet i další virtuální měny, neboli tzv. kryptoměny. Mezi ně patří například litecoin, primecoin, goldcoin, digitalcoin a mnoho dalších.
Do budoucna lze očekávat, že virtuální měny si svou hodnotu udrží a mohou se stát i alternativou ke zlatu, problémem zde je ale poměrně velké riziko a nejistý zisk.