Je skutečně voda tak zdravá?

Většinou všude slyšíme, že voda je nejlepší a nejzdravější pitná tekutina. Určitě to platí v porovnání  s například sladkými limonádami. Ale bohužel, v dnešní době i obyčejná voda není zárukou, že se do vašeho těla nedostanou škodliviny.
dokonalost kapky vody
Voda, tekoucí z našeho kohoutku, je označována jako pitná voda. Výsledky zkoumání však potvrzují, že se v ní mohou nacházet zbytky léčiv nebo ženské hormony. Ptáte se, jak je to vůbec možné? Pojďme se podívat na vodu z blízka.

Jak se vůbec do vody dostanou?

Nacházíme dvě možnosti. Tou první je ta, že i přes všechny filtrační systémy v našem těle, se určité látky vyloučí z těla močí. Druhou možností shledáváme to, že někdo nezodpovědně splachuje zbytky léčiv do toalety či do odpadů..

V obou případech se následně látky dostávají do odpadních vod. Bohužel i po důkladném čištění mohou tyto látky ve vodě přetrvat dál a následně se dostat do povrchových vod, ze kterých se stává pitná voda.

Znečištění vody pokračuje

Farmaceutické prvky ale nejsou jedinou nezdravou složkou pitné vody.. Dále jsou to například alkylfenoly z chemických čisticích prostředků, změkčovače plastů, různé látky z kosmetiky, ale i některé pesticidy. To všechno ovlivňuje zdraví různých živočichů, například ryb. Tyto látky způsobují tzv. bezpohlavnost ryb, kdy se nemohou množit a dochází tak k vymírání druhů. Stejný dopad může být i pro muže.

Existují studie, které se zabývají souvislostí mezi přítomností hormonu estrogenu v pitné vodě a rakovinou prostaty. Některé výzkumy poukazují na to, že v zemích, kde je častější užívání hormonální antikoncepce se také častěji vyskytuje rakovina prostaty. Nicméně oficiálně potvrzeno to není.

kohoutek do přírody
Jak se bránit?

Vidíme, že ani veškerý systém čištění nefunguje na 100%. Je potřeba, aby každý z nás začal sám u sebe. Buďte ohleduplní k životnímu prostředí a koneckonců i k vám samotným. Zvažujte, co vše se od vás může takto dostat do odpadních vod. Riziko snížíte například nákupem přírodní kosmetiky, šetrným používáním čisticích prostředků či správným zacházením s odpady. Rovněž vyhazování a vylévání léčiv do odpadu není nic dobrého.

4.3/5 - (7 votes)