Je skutečně voda tak zdravá?

Většinou všude slyšíme, že voda je nejlepší a nejzdravější pitná tekutina. Určitě to platí v porovnání  s například sladkými limonádami. Ale bohužel, v dnešní době i obyčejná voda není zárukou, že se do vašeho těla nedostanou škodliviny.

Voda, tekoucí z našeho kohoutku, je označována jako pitná voda. Výsledky zkoumání však potvrzují, že se v ní mohou nacházet zbytky léčiv nebo ženské hormony. Ptáte se, jak je to vůbec možné? Pojďme se podívat na vodu z blízka.

Jak se vůbec do vody dostanou?

Nacházíme dvě možnosti. Tou první je ta, že i přes všechny filtrační systémy v našem těle, se určité látky vyloučí z těla močí. Druhou možností shledáváme to, že někdo nezodpovědně splachuje zbytky léčiv do toalety či do odpadů..

V obou případech se následně látky dostávají do odpadních vod. Bohužel i po důkladném čištění mohou tyto látky ve vodě přetrvat dál a následně se dostat do povrchových vod, ze kterých se stává pitná voda.

Znečištění vody pokračuje

Farmaceutické prvky ale nejsou jedinou nezdravou složkou pitné vody.. Dále jsou to například alkylfenoly z chemických čisticích prostředků, změkčovače plastů, různé látky z kosmetiky, ale i některé pesticidy. To všechno ovlivňuje zdraví různých živočichů, například ryb. Tyto látky způsobují tzv. bezpohlavnost ryb, kdy se nemohou množit a dochází tak k vymírání druhů. Stejný dopad může být i pro muže.

Existují studie, které se zabývají souvislostí mezi přítomností hormonu estrogenu v pitné vodě a rakovinou prostaty. Některé výzkumy poukazují na to, že v zemích, kde je častější užívání hormonální antikoncepce se také častěji vyskytuje rakovina prostaty. Nicméně oficiálně potvrzeno to není.


Jak se bránit?

Vidíme, že ani veškerý systém čištění nefunguje na 100%. Je potřeba, aby každý z nás začal sám u sebe. Buďte ohleduplní k životnímu prostředí a koneckonců i k vám samotným. Zvažujte, co vše se od vás může takto dostat do odpadních vod. Riziko snížíte například nákupem přírodní kosmetiky, šetrným používáním čisticích prostředků či správným zacházením s odpady. Rovněž vyhazování a vylévání léčiv do odpadu není nic dobrého.