Chtějte, aby si děti vážili peněz


Kasička pro nejmenší

Už velmi malé děti se můžou postupně učit, co to jsou korunky a jak se s nimi nakládá. Můžete jim pořídit dětskou kasičku, kterou společně naplníte. Budete překvapeni, jakou bude mít dítko radost. Velmi dobře si bude uvědomovat, že muselo na vytouženou hračku čekat a vynaložil nějaké úsilí. Pokud bude drahé hračky dostávat pokaždé, když si na ně jen ukáže, brzo bude chtít víc a víc, a to pro Vaše konto nemusí být dobrá zpráva.
dolarová pokladnička.png

Bez práce nejsou koláče

U větších dětí, které mají často velmi drahé přání k Vánocům či narozeninám, jako tablet, mobil, PC hry a jiné zkuste metodu – bez práce nejsou koláče. Nastavte pravidla tak, aby Vám dítko pomohlo na zahradě nebo s prací v domě a pak se uvidí, jestli si danou věc zaslouží. Dětem starším 15 let můžete zkusit navrhnout brigádu, kde by si část peněz na vytouženou věc vydělali. Ze začátku se jim do toho asi chtít nebude, ale pokud nepovolíte a vydržíte, přinese Vám to ovoce.
radost z vítězství.jpg

Nemusíme mít všechno

Důležité do budoucna je dítku vysvětlit, že peníze jsou samozřejmě k životu velmi důležité, ale netočí se vše jen kolem nich. Jsou tu i důležitější věci jako především zdraví, láska a přátelství. Možná Vám budou chodit děti domů ze školy a sdělovat co všechno dostal Pepík k Vánocům nebo že Alenka už má svůj osobní tablet. V tomto případě je třeba dětem vysvětlit, že každý nemusí mít všechno. Dospělí lidé také nemají všichni všechno, nejdříve si na to musí vydělat. Vštěpovat tyto rady dětem již od útlého dětství je základem ke spokojenému životu.
dívka u pokladničky.jpg

Od kdy dávat dětem kapesné?

Pokud už dítko chodí do školy a umí trochu počítat je dobré, mu dávat každý měsíc kapesné. Výše je na Vás, pro malé děti můžete zvolit částku např. 50 Kč pro větší třeba 300 Kč za měsíc. Pomůže jim to naučit se hospodařit s penězi a budou více vnímat jejich hodnotu. Možná Vás překvapí malým dárkem k narozeninám, na který museli poctivě našetřit. Starším dětem na střední škole je vhodné dávat větší částku, která pokryje všechny jejich náklady a potřeby.