Flash Player je za zenitem své slávy, společnost Adobe jej v roce 2020 hodlá pohřbít


Vymyslet a vyprodukovat něco, po čem by lidé šíleli desítky let, nebo co by bylo alespoň po tu dobu vyhledávaným zbožím, není zrovna jednoduchý počin. Sami si dokážete vytvořit představu, kam se i přes značné úsilí konkurentů vypracovala společnost Microsoft nebo Google, co dokázal Facebook a Twitter. Něco podobného se dalo ještě před několika lety očekávat i od produktu Adobe Flash Player.
software ikona
V roce 2014 byl na vrcholu slávy, byl jednoznačně na špici v popularitě mezi softwarem pro přehrávání videa z Internetu, denně jej využívalo několik stovek milionů klientů nejrůznějšího věkového rozpětí. Úspěšnost Flash Playeru prokázal i Google Chrome, který zveřejnil výsledky statistického hodnocení. V té době si obrovské množství lidí, téměř 80 procent, zobrazilo alespoň jednou za den webové rozhraní, kde tento populární přehrávač figuroval.

728x90-1499170586.png

Obrovský propad popularity znamená konec podpory produktu

Prozatím není třeba panikařit, on vlastně není důvod k obavám vůbec žádný, neboť Flash nahradí jiné produkty a navíc Adobe počítá s tím, že zenit oblíbeného přehrávače je dávno pryč. Jedná se ovšem o pokles zájmu na trhu velmi razantní, ve srovnání s dobou před čtyřmi lety jej využívá pouhý zlomek lidí, zhruba devět procent. Prozatím se ještě drží především jako přehrávač videa a jako nosné médium pro on-line hraní.
video šablona
Oblíbenost nejpoužívanějšího rozhraní od Adobe měla ovšem svá úskalí, cokoliv je totiž často používáno, to bývá cílem útoků hackerů, kteří z toho také chtějí profitovat. A právě Flash byl vhodnou živnou půdou pro šíření virů a malware, zaměřilo se na něj dokonce 80 procent všech nejznámějších škodlivých kódů.  Přehrávač ale vykazuje řadu nedostatků, firma neustále řeší nějaké bezpečnostní díry, v podstatě nelze považovat tento produkt za bezpečný ani dnes. Paradoxní navíc je to, že nepřináší firmě žádný zisk.
A tak bylo rozhodnuto o jeho pohřbení již za dva roky, tedy koncem roku 2010, i když se někteří vývojáři snaží o to, aby byl Flash Player dostupný alespoň jako bezplatný open-source program. O tom, zda budou zdrojáky k dispozici počítačovým nadšencům, se zatím nic neví, firma Adobe se k prosbě vývojových specialistů prozatím nevyjádřila.  

Flash Player je za zenitem své slávy, společnost Adobe jej v roce 2020 hodlá pohřbít
Ohodnoťte příspěvek