K čemu slouží antigenní testy ze slin

V loňském roce zasáhla prakticky celý svět pandemie nového typu koronaviru. Jednotlivé státy se s ní snaží více či méně úspěšně bojovat, zatím však, to je nutné si přiznat, bez větších výsledků. Zdá se tedy, že jedinou nadějí na ukončení této pandemie je očkování.

Avšak než budou vakcíny dostupné pro každého, je nutné včas poznat nemocné, ideálně co nejdříve po nakažení. K tomuto účelu se nejčastěji používají takzvané PCR testy. Ty pracují s výtěrem z nosu, který je následně odeslán do laboratoře na analýzu známek přítomnosti tohoto viru.

žena v roušce

Ovšem tento způsob testování je pomalý – obvykle trvá až dva dny, než jsou výsledky. Tato doba se navíc prodlužuje s množstvím testovaných. Navíc ani jejich cena není nejmenší. Proto není divu, že se lékaři snažili vyvinout rychlejší metodu a levnější metodu, při zachování dostatečné přesnosti a průkaznosti.

Výsledkem jsou nejrůznější typy antigenních testů, například antigenní testy ze slin. Zde jednoduše naplivete do dodané sterilní nádobky určené množství slin. Následně přidáte činidlo, a po deseti až dvaceti minutách máte výsledek.

Je sice fakt, že tento způsob testování není tak průkazný a přesný jako PCR testy, avšak pro potřeby hromadného testování a zachycení ohnisek nákazy například ve firmách postačuje. Výhodou také je, že si jej lidé mohou provádět sami. K jejich provedení ani vyhodnocení totiž není potřeba žádné speciální vybavení ani lékařské znalosti.

koronavirus pod mikroskopem

Není třeba říkat, že to značně ulehčí práci lékařům a zdravotníkům, zvláště dnes, kdy je ve firmách nařízeno hromadné každotýdenní testování. Není potřeba totiž chodit do specializovaných středisek. Zaměstnanci se mohou otestovat sami přímo ve firmě.

Samozřejmě, vzhledem k tomu, že nejsou tak přesné, je nutné pozitivní výsledek potvrdit ještě následným PCR testem. Přesto však není pochyb o tom, že nám pomáhají celou situaci mnohem lépe zvládnout, především pak lékařům a zdravotníkům. A to je to nejdůležitější.