Litecoin mining přirovnávají fundovaní odborníci k těžbě stříbrné rudy

Nejznámější virtuální měna Bitcoin zaznamenala koncem roku 2017 poměrně dramatickou, nicméně velmi zajímavou událost. V té době byl objem prováděných transakcí v této síti tak vysoký, že v rámci transakčních poplatků lidé platili více než 50 amerických dolarů za provedení jediné transakce. Tím pádem byla tato měna prakticky nepoužitelná a byla dočasně přechovávána spíše jako depozitum.

druh rozhraní

(Platí zde tedy přímá úměra, čím více transakcí provedených, tím vyšší poplatky, což pochopitelně souvisí s těžbou, neboť je třeba transakce těžbou ověřit a těžaře adekvátně odměnit. Bitcoin, ostatně i další virtuální mince, je třeba chápat jako uzavřený kruh, jakousi jednotu tisíců uživatelů propojených v jeden celek funkčního systému obchodování a těžby. )V únoru 2018 již počet transakcí logicky poklesl, s tím klesly i výše transakčních poplatků a v současné době, v polovině roku 2018, spadly až na hodnotu kolem setiny US dolaru.

šifrovací systém

Vysoké poplatky nahrávají Litecoinu

Každý nárůst počtu transakcí Bitcoinu významně nahrává jeho dceřiné měně Litecoinu. V průběhu roku 2017 byly v bitcoinové síti poplatky za transakce i tak poměrně vysoké, zhruba kolem 100 Kč, a pro tzv. mikroplatby byla tato nejznámější kryptoměna nevyužitelná. Výhodná byla maximálně u větších částek, kde bylo prioritou rychlé potvrzení převodu peněz v řádu minut, na rozdíl od bank, kde se čeká několik dnů.

virtuální měna

V době, kdy jsou transakční poplatky příliš vysoké, se tedy vyplácí měnu pouze uchovat a pro placení využívat alternativní zdroj. Pro drobné platby a pro běžný platební kontakt je ideální právě Litecoin, s nímž lze platit i v některých českých e-shopech či kamenných obchodech. Nejčastější způsob získávání této kryptoměny je těžba, tzv. Litecoin mining, anebo nákup např. na burzách. Vůbec první mince byla vytěžena v říjnu roku 2011 a za téměř sedm let svého působení její obliba vzrostla několikanásobně. Stále se drží v popředí žebříčku mezi několika stovkami měn tohoto typu a její potenciál neustále roste. S Litecoinem je zkrátka do budoucna nutno počítat jako s platným hráčem.