Matrace a jejich typy

Výběr matrace bývá jednou z nejdůležitějších věcí, které ovlivňují náš zdravý spánek, proto se vůbec nevyplácí jej podceňovat. Mnoho lidí si často vybírá matraci podle ceny, anebo vzhledu. Lidé by se však měli zajímat hlavně o to, jaký tvar která matrace má, ale také o její pevnost a materiál. Ne každý materiál je totiž schopen poskytnout skutečnou oporu páteři a dopřát nám skvělý odpočinek.
matrace na posteli

Matrace z líné pěny

Líná pěna patří mezi moderní materiály. Byla vyvinuta v sedmdesátých letech NASA, aby posloužila pro zmírnění svalového napětí astronautů při dlouhých letech do vesmíru. O něco později se začala používat na výrobu matrací pro pacienty, kteří byli dlouhodobě upoutáni na lůžko, a to proto, že líná pěna nezpůsobuje proleženiny z dlouhodobého ležení. Matrace z líné pěny jsou vhodné také pro lidi po operacích, anebo pro starší lidi. Z dlouhodobého hlediska však nejsou příliš vhodné pro každodenní používání, protože uzamykají tělo v lůžku a zabraňují tak jeho přirozenému pohybu během spánku. Zároveň matrace z líné pěny nedokáží odvádět nežádoucí vlhkost.

Pružinové matrace

Pružiny v matracích se dnes používají jako takzvané taštičkové pružiny. Jsou to malé pružinky, které jsou umístěné ve speciálních pouzdrech. Tyto pouzdra zaručují nehlučnost pružin v matraci. Matrace s taštičkovými pružinami patří mezi nejlepší matrace na trhu. Nespornou výhodou taštičkových pružin je dokonalé přizpůsobení se našemu tělu a rovněž zajištění:
o   optimální podpory páteře
o   dokonalého uvolnění kyčlí a kloubů
o   zajištění správného protitlaku
o   poskytnutí tělu během spánku žádaného komfortu
o   dokonalou prodyšnost lůžka
židle u postele

Futonové matrace

Jsou to pevné matrace, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů, jenž pochází z Japonska. Ne každému však vyhovují, neboť jsou poměrně tvrdé a umísťují se na podlahu. Futonové matrace mohou způsobovat otlaky páteře a kloubů. Na výrobu futonů se velmi často používá bavlna, vlna a přírodní kaučuk.