Super maca

Tato malá rostlinka roste tam, kde mnoho další vegetace nenajdeme. V nadmořské výšce od 3500 m n. m. nahoru se jí skvěle daří. Roste v Peru, v pohoří Andy již více než 6000 let – na náhorních plošinách ji pěstovali již staří Inkové, kteří dobře věděli, o jejích skvělých přínosech pro lidské zdraví.

loincloth-156052_960_720

Údajně se jedná o dar od bohů žijících nad vrcholky andských hor. Domorodí lidé ji pojmenovali Ma-ca, což se dá přeložit jako rostlina z výšin, která posiluje. Protože rostlinka musí přežít v nepředvídatelných podmínkách, čerpá tolik živin, minerálů a vitamínů, kolik jen může. To je také důvod, proč je tak silná a účinná. A odolnost vůči rozmarům počasí je také to, co je jejím přínosem. Lidé jsou po ní energičtější, vitálnější a mohou se těšit také z jejích afrodiziakálních účinků.

machu-picchu-568724_960_720

Maca peruánská (latinským názvem Lepidium meyenii) je u náš známá též jako řeřicha peruánská a peruánský či brazilský ženšen. Jedná se o malou rostlinku dosahující maximálně 15 cm. Má široký kořen, připomínající řepu, což je také nejdůležitější část celé rostliny, protože právě v něm najdeme ony prospěšné látky, pro něž je maca tak ceněná. Mimo kořeny k ní ale neodmyslitelně patří růžice podlouhlých listů vyrůstajících z kořene a malinkaté bílé až krémové květy dozrávající v plod – lusk oválného tvaru.

A proč je tak „super“? Příznivý vliv má totiž vlastně na celý organismus – zlepšuje vitalitu, psychickou i fyzickou kondici a podporuje energii. Osvěžuje také mozek, což lidem umožňuje lépe se soustředit. Kromě toho, že zvyšuje chuť na pohlavní styk, působí zároveň jako pomoc při problémech s plodností. Dále harmonizuje menstruační cyklus a vyrovnává hormony v období menopauzy, čímž zmírní její příznaky. Mužům pomáhá při problémech s erekcí. Při problémech s příjmem potravy se často používá jako podpůrný prostředek, neboť zvyšuje chuť k jídlu. Osvědčuje se také při předcházení vzniku osteoporózy či podpora po chemoterapii či radioterapii.