Vybíráme novou pračku

Nabídka praček v obchodech je tak pestrá, že vybrat tu pravou pro naši domácnost není úkol jednoduchý. Každá rodina je jiná. Domácnosti mají různé bytové, prostorové podmínky, různý počet členů s různými potřebami. Jak vybírat?
praní růžového prádla
 
Kde bude stát?
Při výběru je dobré začít umístěním. Zjistit, jak velký prostor můžeme nové pračce nabídnout. Výběr pak zúžíme podle toho, jakou má mít nová pomocnice šířku a hloubku. A také zda potřebujeme plnění vrchní či přední. Základ je pečlivé měření prostoru. Nejčastější nabízená šířka praček je 60 centimetrů. Dají se ale pořídit i modely štíhlejší, tzv. slim varianty. Samozřejmě nesmíme zapomenout na prostor potřebný pro otevření dvířek!
 
Kde bude mít dvířka?
Pračky s vrchním plněním šetří přední prostor a jsou obvykle i užší. Při jejich obsluze se také nemusíme tolik ohýbat. Ty s předním plněním mají zase lepší stabilitu a prostor nad nimi lze využít například tím, že na ně postavíme sušičku. U obou typů je důležité, aby se s dvířky dobře manipulovalo, lehce a dostatečně se otvírala. Pro dobrou obsluhu je potřeba, aby úhel otevírání byl minimálně 120 stupňů. Jen tak se bude snadno plnit i vyprazdňovat.
 
Kolik toho najednou vypere?
Dalším kritériem výběru je kapacita bubnu. Klasickou kapacitou je ta na 5 kg prádla. Ideálně je pro potřeby dvou osob. Pro rodinu čtyřčlennou je nejlepší pořídit tu s kapacitou 7 až 8 kg prádla. K dispozici jsou ovšem i modely s kapacitou menší (3 kg) i kapacitou větší (až 12 kg). Vybere si tedy každá domácnost.
ovládací panel pračky
 
Jaké má otáčky a hlučnost?
Čím více otáček má, tím bývá hlučnost vyšší. Ovšem více otáček také znamená, že z ní vyndáme sušší prádlo. Většina modelů dosahuje po dobu odstřeďování 800 až 1800 otáček za minutu. Pokud využijeme nabídek z modelů, které mají například technologii „Zen“, bude chod tichý i při vysokém počtu otáček.
 
Jakou má energetickou třídu?
V dnešní době koupíme u nás jen pračky s energetickou třídou A+ a vyšší. Vysoká energetická třída spolu s moderními technologiemi zajišťuje značnou úsporu energie i vody. Až 70 procent.
 
Jak srozumitelné má ovládání?
Vybíráme samozřejmě modely se srozumitelnými symboly a obrázky. Ovládání má být jednoduché, intuitivní. Při každém praní nechceme studovat manuál!