3 bylinky, které rozhodně nesmí chybět ve Vaší domácnosti

Větrová máta peprná·   

.          Zahnat chřipku
·         Podpořit správnou činnost trávicího ústrojí
·         Bojovat se záněty
·         Snížit produkci plynů
·         Odstranit křeče
sušené bylinky
Přesně s tím vším Vám pomůže máta peprná. Nenechte se zmást, když se s ní setkáte pod názvy „větrové koření, fefrminc, bylina Matky Boží, balšám či konimňatka“. Bylince se nejvíc daří na stinném místě ve vlhké půdě. Lístky můžete sbírat celé léto, nať těsně před rozkvetením. Skladovat byste ji měli sušenou ve vzduchotěsné nádobě. Díky silici „mentholu“ a dalším, zhruba 40 tělu prospěšným, látkám má máta široké využití. Je přidávána mimo jiné do masážních mastí, zubních past, žvýkaček, bonbónů nebo nápojů, jako jsou například čaj, peprmintka a mojito.
sklizené bylinky
 

Uklidňující meduňka lékařská

·         Navodit klid
·         Zlepšit zažívání
·         Usnout
·         Bojovat proti virům
·         Zastavit škytavku
Všechny tyto účinky má meduňka lékařská. Latinský název pro bylinku zní „melissa“, což v řečtině znamená „včela“. Podle řeckých bájí meduňka dokáže přilákat včely do prázdného úlu. Ženy také věřily, že jim přinese štěstí v lásce. Rostlinku zasaďte na slunné místo do propustné humózní půdy. Lístky a nať byste měli sklízet zásadně před květem a rychle je usušit. Bylinka je známá svou vůní po citrónech, kterou způsobuje celá řada silic. Obsahuje také minerální látky, třísloviny a hořčiny. Díky jejím účinkům se s ní setkáte v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Můžete ji přidávat do pokrmů, udělat si z ní čaj, nebo dokonce likér.
 

Protizánětlivý heřmánek pravý

·         Bojovat se záněty
·         Hojit rány
·         Zmírňovat astma
·         Léčit žaludeční vředy
·         Navodit klid
zdravý drink
To vše umí heřmánek pravý. „Rumánek, kamilka, harmaníček“– i pod těmito názvy můžeme nalézt zázračnou bylinku. Heřmánek by měl být umístěn na slunci ve výživné půdě. Sušit můžete květ, který je velmi podobnýrmenu rolnímu. Rozeznáte je od sebe tak, že heřmánek je nižší, má méně listů a duté lůžko. Využívá se v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Udělejte si z něj udělat čaj nebo výluh, který je vhodný pro koupele i obklady. Pozor! I když se jedná opravdu o užitečnou rostlinku, v některých případech může způsobovat ALERGICKÉ REAKCE.