Zahradní a záhonové obrubníky


Záhonové obrubníky udržují v zahradách a parcích na uzdě trávu a veškerý nežádoucí porost, aby neprorůstal do květinových záhonů a zahradních cest. Přírodní hranice a lemy okrasných záhonů vypadají skvěle a nevyžadují prakticky žádnou údržbu.
Jedním z praktických obrubníků je kovový pás, který jemně odděluje trávník od zahradní cesty, anebo květinového záhonu. Zároveň podpírá květiny na jeho okrajích. Kovový pás je vlastně nejjednodušším a nejjemnějším výpomocným lemováním záhonků v zahradě. Pásy se zapouštějí do zeminy, kde nejsou vidět, ale přesto plní svůj účel dokonale. Tyto zabezpečovací pásy se vyrábějí například:
*      z oceli
*      z hliníku
*      plastu
květiny u chodníku
Plastové zahradní obrubníky bývají skvěle tvarovatelné.  Vyrábějí se a jsou konstruovány tak, aby se daly libovolně ohýbat. Zvolit si můžeme jakýkoliv barevný odstín takovýchto plastových obrubníků. Mezi nejvíce oblíbené odstíny potom patří černý a hnědý. Rovněž záleží na tom, zda má být obrubník viditelný, anebo nikoli. Tyto plastové obrubníky jsou nejvhodnější pro rovné terény zahrad. K výrobě plastových zahradních obrubníků se používá polypropylen, což je materiál trvanlivý, odolný a velmi lehký. Toto vše usnadňuje jakoukoli manipulaci s tímto typem obrubníku.
Betonové záhonové obrubníky jsou poměrně těžké a manipulace s nimi bývá obtížnější. Časem se také může stát, že obroste mechem, anebo nějakými dalšími rostlinami.
park u kostela
Kamenné zahradní obrubníky z přírodního materiálu jsou vhodné do zahrad, kde se již nějaké další kamenné prvky nacházejí. Jejich nevýhodou je však vyšší cena a obtížnější manipulovatelnost. Také se může stát problémem, že vzniknou nestejně velké spáry mezi kameny. Odměnou nám však bude netradiční a asymetrická obruba záhonů, která je plně v souladu s přírodou.
Dřevěné záhonové obrubníky jsou vhodné pro zahrady, jejichž povrch klesá, vlní se, anebo stoupá.