Axolotl Mexický: Nenáročný společník i filmová hvězda

Axolotl mexický, jak už samotný název napovídá, pochází původně ze země, proslavené hlavně pončem, sombrérem a dobře rozjetým obchodem s drogami, Mexika. Tento, až 35 cm velký, obojživelník vypodobněný na úvodním obrázku, se přirozeně vyskytuje pouze ve dvou jezerech ve své domovině. Zdědil své jméno po aztéckém bohu Xolotlovi (což obyvatelům Tacos země nijak nebránilo dohnat druh na pokraj vyhubení). Všichni axolotli, nabízeni v akvaristikách, jsou potomci v zajetí chovaných jedinců.  Axolotl je tvor mnoha zvláštností.

Uvedeme si pár z nich :
1.       Tento tvor obdařen schopností regenerace. Pokud nešťastný axoltl přijde například o nohu, jeho stesk po ztracené končetině nemá dlouhého trvání, neboť mu za pár dní doroste nová, včetně nervových zakončení. Proto je tento dráček i předmětem výzkumů regenerace buněk.
2.       Tráví téměř celý život jako larva. Přetrvává od narození ve stavu tzv. neotenie. To znamená, že se v tomto stádiu i rozmnožuje, což u ostatních obojživelníků není možné. Metamorfozy, nebo-li přeměny v dospělce, dosáhne zřídka. Ani velice zkušeným akvaristům se tento jev nestává často.
3.       Byl pojídán dlouhý čas jako pochoutka v Mexiku
4.       Je dlouhověký. Dožívá se v zajetí až 25 let.
5.       Jeho zjev je kombinací pulčí hlavy, těla ještěrky a ocasu úhoře.
6.       Má apetit. Jako každé bezva zvíře je masožravý. Rád loví.

 Chov Axoltla
Pokud ve Vás pohled na fotografii a čtení o všech jeho schopnostech vyvolal touhu pořídit si tohoto mexičana, uvedeme si i několik rad pro jeho chov, jelikož je potřeba víc, než lavor, rozbité prasátko s 230 korunami a obojživelníkovo následné zakoupení.
·         Vhodné akvárium s výkonným filtrem o objemu alespoň 50 litrů
·         Výměna poloviny vody 1x za týden
·         Jako substrát jemný štěrk a neostré kameny
·         Rostliny tuholisté
·         Nechovat s rybami (rád je pojídá a ony ho rády napadají)
·         Nepřekrmovat
·         Potrava masitá (ryby, kousky masa, nitěnky…)
·         Teplota vody max. 20°C

Pokud máte obavu, že provoz toho zvířete bude stát více, než spotřeba starého auta v benzínu, jste na omylu. Po pořízení všech těchto věcí vás axolotl přijde cca na 40 Kč týdně.
Závěrem zajímavost:  Ač pro mnoho lidí neznámý, objevil se jako předloha podoby draka na filmovém plátně studia Dreamworks, jako drak hlavního hrdiny zvaný Bezzubka.