Jak správně zřídit akvárium


Výběr velikosti akvária a jeho umístění
Pokud jsme skálopevně rozhodnuti zřídit si akvárium, musíme si určit, jak velkou nádrž chceme. Také záleží na typu ryb, které v nich chceme chovat. Nejčastěji se prodávají akvária s objemem kolem 50 litrů, která jsou pro začátečníky nejvhodnější.Akvárium je nutné také vhodně umístit. Je třeba se vyhnout místům s přímým slunečním zářením. Ačkoliv je sluneční záření také důležité, nadměrný dopad světla na akvárium vede k nežádoucímu růstu řas.

Výběr substrátu na dno pro rostliny
Pokud jsme překonali dilemata s umístěním a velikostí musíme vybrat vhodný substrát na dno. Nejlepším řešením pro začátečníka je kombinace křemičitého písku (25kg cca 100Kč ve stavebninách, jinak 70 Kč 5kg ve zverimexu) a drobných kamínků. Písek nerovnoměrně rozsypeme po akváriu, vytvoříme různé kopce a prohlubně. Na místo, kde chceme umístit rostliny, budeme po jejich zasazení sypat kamínky. Substrát bude potřeba čas od času měnit. Výběr rostlin je dobré nechat si poradit od příslušných osob. Rostliny musí být na pohled zdravé, bez viditelných vad. Vybíráme ty, které nepotřebují speciální substrát. Rostliny sázíme i s košíčkem do dna, zasypeme pískem a vrch kamínky. Je dobré, v jedné části akvária, vytvořit rybám jakousi džungli, kde budou mít úkryty.

Dekorace
Zde už záleží na Vašem dojmu. Určitě je dobré rybičkám pořídit něco, kde se budou moci plaché ryby schovávat. Umístění je čistě na Vás.
Filtrace vody
Filtrace je nutná pro zachování čistoty vody a odstraňování sedimentu. Vybíráme vždy ten filtr, který odpovídá objemu našeho akvária. Menší filtr by byl neefektivní a velký zbytečně narušuje akvarijní prostředí. Filtrační vatu je nutné čas od času měnit (cca 1x za 2 měsíce).
Kryt a osvětlení
Nejsou podmínkou, ale jsou vysoce doporučeníhodné. Zvyšují estetičnost akvária, umožnují osvětlení a nehrozí riziko, že ryby svévolně opustí akvárium.

Ryby
A nyní část, na kterou se třesete. Pořízení rybiček. Rybičky do akvária pořizujeme nejdříve týden po napuštění akvária, kvůli stabilizaci ekosystému. Pořizujeme takové druhy, které si navzájem nebudou škodit (např. neonky a paví očka). Akvárium nesmíme přerybnit, aby nedošlo k narušení rovnováhy akvarijního ekosystému. Obecně se uvádí, že na 1 cm ryby má být 1 litr vody (tzn. 5 cm rybička má mít 5 litrů vody).
Doporučuji kupovat ryby ze soukromých akvaristik a ne ze zverimexů.
Mnoho zdaru při zřizování akvária.