Doručování balíčků dronem?

Aby vám balíček, který jste si z eshopu objednali, dovezl dron, se zdálo jako nějaké sci-fi. Nyní už to tak nereálné není, přesto zařazení dronů do každodenního používání je ještě hudba budoucnosti. Existuje zde velká řada českých i evropských omezení.

Problémem jsou zejména dvě pravidla – za prvé je potřeba, aby pilot (tedy ten, kdo dron ovládá) byl v přímém vizuálním kontaktu se strojem a za druhé, dron nesmí létat nad lidmi či cizím majetkem. Musela by tak být vytvořena infrastruktura, která by všechny drony kontrolovala a zajistila jejich bezpečný provoz, což by bylo velmi finančně nákladné.

Hlavní výhodou doručování balíčků dronem je, že balíčky mohu být doručeny levněji, náklady se odhadují na jednu zásilku přibližně 20 Kč, což je podstatně méně než u konkurenčních přepravních společností. Druhou velkou výhodou je, že doručení by bylo také mnohem rychlejší, než doručení autem, které každou chvíli musí čekat v zácpě.

Jako první v České republice zkusil balíček dronem doručit jeden z největších internetových obchodů Mall.cz. Ten svůj testovací let provedl na nezastavěné ploše, aby neohrozil nějaké lidi či majetek a musel také získat povolení od Úřadu pro civilní letectví. Trasa, kterou měl dron urazit byla dlouhá necelé 2 kilometry a doručení trvalo zhruba 3 minuty letového času. Využit byl dron Matrice 100 od největšího světového výrobce DJI. Dron musel být speciálně upraven, a to tak, aby bylo umožněno nesení balíčku a jeho dodání na příslušné místo.

Ve světě se už o doručování dronem pokouší také Amazon v rámci své služby Prime Air. Amazon již dlouho vyvíjí vlastní systém dronů a tato služba je zaměřena zejména na doručování menších balíčků, kdy dodání by nemělo od samotného nákupu trvat déle než 30 minut. Dron zde ale neřídí člověk, vše je řízeno automatickým systémem se senzory, kamerami a umělou inteligencí.

Uvidíme, třeba se jednou doručování dronem stane každodenní samozřejmostí.