Jak si efektivně udržet chladno v letních dnech doma?

Samozřejmě velmi účinná v tomto směru je klimatizace, která vám tak nabídne mnoho výhod a je zárukou jistoty ochlazení interiéru

Jestliže však je pro vás pořízení klimatizace aktuálně nereálné, nabízí se i další reálné možnosti. Však to každý zná, že pokud přijde z venku, kde rtuť ukazuje nadměrně vysoké teploty, touží doma po chládku.

stolní ventilátor

Svízel v rámci zachování tepelné pohody

Nejedná se jen o udržení potřebné teploty celoročně, ale především jde o zabránění přebytku tepla v letním období. Pochopitelně nejlepším řešením je, pokud na tento fakt je myšleno již při samotné stavbě rodinného domu či v rámci rekonstrukce. Jádro tvoří adekvátní tepelná izolace vnějšího pláště a střechy. Tak je eliminace úniku a zároveň i prostupu dovnitř. Je třeba i vědět, že v případě střechy platí, čím tmavší a hrubší, tím je tak lepší.

Alternativy v rámci chlazení

Samozřejmě ideální je dostatečný stín. Nejlepší je pochopitelně přirozený způsob v podobě vzrostlé zeleně, jako jsou stromy, vysoké keře apod. Další variantou jsou adekvátní rolety či žaluzie, které jsou účinnou prevencí proti proniknutí slunečních paprsků a světla. Efektivně působí proti přehřátí místnosti. Pro umocnění účinku jsou vhodné i venkovní žaluzie.

V rámci větrání v horkých letních dnech je ideální ve velmi časných hodinách, kdy ještě je vzduch chladnější a nesvítí slunce. Variantou je i otevření okna přes noc. Každopádně přes den je třeba mít okna zavřená a nikdy nevětrat. V opačném případě podpoříte ještě větší a nepříjemné teplo v místnosti.

okenní žaluzie

Větříčku, větříčku aneb spolehněte se i na ventilátor

Ideální pomocník do bytu, rodinného domu, ale i do každého interiéru. Velmi populární a používaný v kancelářích. V parných dnech tak bývá adekvátním řešením. Výhodou je, že lze použít jak stolní či stropní nebo podlahový ventilátor. Předností je lokální chlazení. Velmi efektivní jsou stropní větráky, díky nim je skutečně náležitě ochlazená celá místnost.

Avšak neopomenout ani lidský organismus a po celý den zásobit tělo dostatkem tekutin. V tropických dnech je z lékařského hlediska vhodné pití po menších douškách, avšak intenzivně. Ideální jsou nechlazené minerální vody, vlažný neslazený čaj, čerstvé domácí šťávy či lehké zeleninové polévky. V létě je ideální omezit konzumaci kávy, sladkých nápojů.