Marodíme s aterosklerózou

Ateroskleróza je nemoc 20. století, řadí se mezi civilizační choroby a představuje velký zdravotní problém v mnoha vyspělých zemích. První příznaky však vedou již do dob našich předků v 18. století. V dnešní době je nárůst této nemoci až masivní, a často bývá jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Příznaky aterosklerózy bychom neměli v žádném případě podceňovat.

·         Co je to ateroskleróza
Ateroskleróza je kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepen. Toto onemocnění nenastane ze dne na den, ale bývá dlouhodobým procesem, při němž dochází k tuhnutí cévní stěny a zužování jejího průsvitu. Při tom se vytvoří aterosklerotické pláty, které cévu zúží, což má za následek nedostatečné prokrvení orgánu, který zkornatělá céva zásobuje krví. Pak dochází k závažnému poškození daného orgánu nedostatkem kyslíku. Ateroskleróza vede k řadě onemocnění, jako je například infarkt nebo cévní mozková příhoda.

·         Nejčastější a největší rizika vzniku aterosklerózy:
1.       genetika
2.       nedostatek pohybu
3.       tučná a slaná jídla
4.       kouření a alkohol
5.       obezita
6.       stres
7.       vysoký krevní tlak
8.       cukrovka
9.       vysoký cholesterol v krvi
10.   menopauza

·         Léčba
Pokud zajistíme, aby výše uvedené faktory neohrožovaly naše zdraví, riziko aterosklerózy a jejích komplikací výrazně snížíme.
Ateroskleróza se rozvíjí pomalu a nenápadně. Tuky se v cévách usazují tiše, takže zpočátku na sobě nepociťujeme žádnou změnu. Až když zúžení cév dosáhne kritické hodnoty, nebo dojde k prasknutí plátu, vzniknou příznaky, které již nepřehlédneme.

·         Komplikace a projevy
Při ateroskleróze jsou nejčastěji postihovány tyto cévy:
1.       koronární tepny, které vyživují srdce – následkem ucpání tepny vzniká infarkt nebo angina pectoris.
2.       krkavice – při náhlém uzávěru krkavic vnikne do mozku krevní sraženina, což má za následek cévní mozkovou příhodu.
3.       ledvinné tepny –  snížení průtoku krve do ledvin způsobuje vysoký krevní tlak, který aterosklerózu výrazně zhoršuje.
4.       tepny na dolních končetinách – dochází k bolestivé chůzi a hrozí riziko amputace.
5.       oční cévy – ateroskleróza poškozuje cévy sítnice.