NA ČEM SI MŮŽETE VYPĚSTOVAT ZÁVISLOST?

Závislosti moderní doby

Internet: Obrovský problém dnešní doby – závislost na internetu (netolismus). Závislost na internetu si nejsnáze vytvoří děti, nejvíce rizikovou skupinou jsou tedy mladí ve věku od 10 do 25 let. Nejenže lidé závislí na internetu prosedí celé hodiny u počítače či smartphonu, navíc ztrácí sociální interakci, zanedbávají pitný režim i osobní hygienu a dostávají se do problémů ve škole nebo v práci. Do této závislosti je zahrnuto (chorobné) chatování, hraní online her, prohlížení sociálních sítí, surfování apod. Aby se postižený z této závislosti dostal, je třeba podpora blízkých, velká motivace a samozřejmě vyvarování se obdobných rizikových aktivit.
nákupní tašky a blondýnka
Cvičení a hubnutí: Všichni máme někdy pocit, že bychom měli trochu zhubnout a začít se sebou takříkajíc něco dělat. To je samozřejmě velmi dobré, ale pouze do té míry, než začne mít takováto přemrštěná aktivita negativní dopad na Vaše zdraví. Závislost na cvičení ovlivňuje také profesní a osobní život, mnohdy takto závislému člověku zbude jen to podlomené zdraví. Závislost na hubnutí zase může vést k poruchám příjmu potravy (anorexie, bulimie). Nenechte se oklamat upravenými „vysoustruhovanými“ těly, které vídáte v módních časopisech. Vždy platí „všeho s mírou“.
Plastické operace: Závislost na plastických operacích souvisí s poruchou zvanou dysmorfofobie. Člověk s touto poruchou bývá chorobně nespokojený se svým tělem a vzhledem. Má potřebu neustále na sobě něco vylepšovat, ale nikdy není spokojen. Neustále se opakující operace se poté podepíší na jeho zdraví a finanční situaci. Nákladné plastické operace Vás mohou po několika zákrocích zruinovat. Pomoci takto závislým lidem lze dlouhodobými terapiemi či podáváním antidepresiv.
pohled do zrcadla
Nakupování: Chorobná touha po nakupování (též zv. shopaholismus nebo omniománie) se dnes objevuje téměř u 8% populace. Vyskytuje se nejčastěji u žen, ale i u mužů. Postižený nakupuje oblečení, boty, elektroniku, ale i věci naprosto nepotřebné, které se doma pouze hromadí a nikdy nepoužijí. Pokud nenakupuje, objevuje se u něj podrážděnost či úzkost. Samozřejmě stálé nakupování znamená pro závislého brzkou finanční krizi, tím pádem pocit viny, který ale opět vede k touze po nakupování. Shopaholikovi se hroutí osobní život a dluhy narůstají. Patologické nakupování se léčí různými formami posilování sebevědomí a dlouhodobou psychoterapií.