V zimě na hory s tranzitním vozem z půjčovny dodávek v Praze

Pro mladé lidi je tento způsob trávení volného času nesmírně lákavý, většina z nich si ke studiu v průběhu roku přivydělává formou brigádnické činnosti a peníze pak investují buď do moderních technologií (smartphonů), nebo vyráží na hory.

Skupinové pobyty na soukromých chalupách nejsou žádným novým prvkem, již za socialismu mladí lidé tímto způsobem trávili prázdninové dny volna, ovšem v té době neexistovaly takové možnosti, jako dnes. Jednak scházely soukromé ubytovací kapacity, a pak se studenti museli dopravovat do hor autobusem a vlakem.
odhrnování sněhu.jpg

Na hory s mikrobusem, nebo s dodávkou

Vypůjčit si dodávku a vyrazit na hory ve čtyřech, nebo v šesti lidech, není nic neobvyklého. Půjčoven dodávek je v Praze a v dalších velkých městech v republice mnoho a všechny prosperují. Cena zapůjčení vozu s dálniční známkou je přijatelná, a jestliže plánujete pobyt na týden pro 6 osob, platba se rovnoměrně rozloží a máte vystaráno. Podobně, jako se placení dělí počtem osob u ceny za týdenní pronájem chalupy. Hradíte si pouze naftu, ovšem nejste závislí na jízdním řádu autobusů ani vlaků, můžete autem popojet, kam se vám zachce, a to kdykoliv. Nejste odkázáni na jediný lyžařský areál v místě pobytu, což je výhodné zejména u tzv. dceřiných areálů s jednotnými skipasy (např. Severák, Tanvaldský Špičák a Bedřichov).
zasněžená krajina.jpg

Zima není léto

Zní to jako hloupá fráze, ale vybavíte si ji vždy, když se v zimě dostanete do nesnází, které v létě řešit nemusíte. Patří sem námraza na silnici, zimní obutí a sněhové řetězy. V některých oblastech si bez řetězů neškrtnete a měli byste na to také pamatovat. Před odjezdem je ideální vyzkoušet si jejich nasazování doma v poklidu – v terénu ve sněhové vánici, v koloně popojíždějících vozů, s vrstvou sněhu pod sebou a s nervózními řidiči vozů za vámi se vám takový trénink může hodit.

Zamlžení čelního skla

Vymrzlé auto, topení na maximální výkon – teplota v autě narůstá, ale zároveň se rosí čelní sklo natolik, že není nic vidět. Hadr nepomáhá, ani holé ruce. Jak si poradit? Docela jednoduchým trikem, který zaručeně funguje. Nastříkejte pěnu na holení ve spreji po vnitřních sklech – všude tam, kde jsou zamlžená, nechte dvě minuty působit a suchým bavlněným hadrem pěnu setřete. Nevěříte, že to účinkuje? Vyzkoušejte a uvidíte.